Yeni Zelanda’da Oku, Çalış, Yaşa

yeni-zelanda-duz2Yeni Zelanda’da tam zamanlı (haftada 40 saat) çalışan bir kişinin haftalık asgari maaşı 590$’dır (vergi öncesi). Öğrenci vizesiyle haftada 20 saat çalışmak ise vergi öncesi 295$ kazandırabilir. Asgari ücret saatlik 14.75$’dır, yıllık asgari ücret ise 44.426$’dır. Uzun dönem İngilizce kursu, bir yıllık diploma kurslarını veya lisans düzeyini seçen öğrencilerin 12 aylık öğrenci vizesi alması, sene sonu tatilinde tam zamanlı çalışma hakları olduğunu gösterir. Özellikle konaklama ve satış alanlarında birçok şirket ve işveren yaz aylarında daha fazla işgücüne ihtiyaç duyduğundan personel alımlarını arttırmaktadır. Çalışarak Yeni Zelanda’da yaşam masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Yeni Zelanda hakkında kısaca sosyal, toplumsal ve ekonomik bilgiler:

Yeni Zelanda tüm yıl boyunca çok iyi bir iklime sahiptir. Ülke yeni iş ve yatırım olanaklarıyla doludur, bununla birlikte şaşırtıcı bir şekilde keşfedilmeyi bekleyen zengin bir tarihe ve yerel Maori kültürüne sahiptir. 2013 Küresel Barış Endeksi tarafından dünyanın en güvenli ülkesi seçilmiştir.

Hem Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, hem de en büyük kenti olan Auckland çok kozmopolit ve öğrenci odaklı kentlerdir. Auckland 2014’te Lonely Planet tarafından ziyaret edilmesi gereken ilk 10 şehir arasına seçilmiştir. Göçler kente yeni yerleşimciler kazandırmanın yanı sıra istihdam eksikliği yaşanan alanları doldurmaktadır. Bu yüzden Yeni Zelanda kalifiye kişilerin burada devamlı yaşamaları ve çalışmaları için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Gelir vergisi tüm kazançlarınızdan alınır. Vereceğiniz verginin oranı Yeni Zelanda Kamu Gelirleri İdaresi (Inland Revenue) tarafından münferit olarak belirlenen vergi kodunuza bağlıdır. Yeni Zelanda’da çalışmak isteyen her işçinin bu IRD numarasına sahip olması gerekmektedir. Bu numara postaneden bazı kimlik bilgileri ve yerel adres belirtilerek kolayca alınabilir. Ayrıca alınan tüm mal ve hizmetler için vergi ödersiniz, bu oran da %15’tir.Okurken para kazanma fırsatınız bulunmakla beraber, bu sizin tek mali kaynağınız olmamalıdır. Öğrenci vizesi alabilmek için eğitiminiz boyunca kullanacağınız miktarda bir paraya sahip olmanız gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Eğitim Almanın Avantajları

  • OECD 2013 Better Life Index Yeni Zelanda eğitim kalitesini “en yüksek performans” derecesiyle notlandırmıstır
  • Yeni Zelanda ayrıca en güvenli ülkedir. (Global Peace Index).
  • En’leri çok olan Yeni Zelanda yine dünyanın en özgür ülkesi olarak Fraser Institute tarafından gösterilmiştir.
  • Kanada, Amerika, Avustralya ve İngiltere’nin bir çok şehrinden daha ucuz olması da Yeni Zelanda’yı seçmeniz için bir diğer neden olabilir.
  • Eğitim sonrası için; dünyada göçmenlerin en çok tercih ettiği ülkedir ve bir çok alanda uzman yada eğitim almış bireylere ihtiyaç vardır. Özellikle Yeni Zelanda’da bu mesleki bölümlerle ilgili okunan Diploma okullarından sonra “iş vizesi” alınması öğrenciyi devletin ülkede kalmaya teşvik ettiğinin en somut örneğidir.
  • Eğitim sonrası Yeni Zelanda’ya yerleşmek çok cazip çünkü Forbes taraflıdan iş kurmak için en iyi iki ülkeden biri olarak gösterilir ve ICF Wold Bank’a göre işletmecilikte en iyi 3 ülkeden biridir. Bir kişinin şirket kurması o kadar kolay ki “online” olarak business.gov.nz sayfasından şirketi kurması ve isim hakkı dahil bütün işlemleri sadece 2 dakika içerisinde bitmiş oluyor.
  • Yeni Zelanda’da kim olursanız olun hangi etnik gruptan gelirseniz gelin, neye inanırsanız inanın, cinsel seçiminiz ne olursa olsun kabul etmek zorunda olduğunuz tek şey su: “Burada herkes eşit!”

 

  • Burada kazanacağınız yetenek ve nitelikler dünyada herhangi bir yerinde geçerlidir. Gelecekteki işverenleriniz analitik ve yaratıcı düşünme yeteneğinize çok önem verecekler. Eğer eğitiminize devam etmek isterseniz, niteliğiniz dünya çapındaki tüm kurumlarca tanınacak ve takdir edilecektir.

 

Yeni Zelanda’nın tanıtım videosu:

Sizde Yeni Zelanda’da eğitim, çalışma ve yaşam olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayın. 0212 542 58 37

 

Yeni Zelanda’da %30  Burslu Sertifika ve Diploma Programları


Yeni Zelanda’da Haftalık 200$ dan başlayan fiyatlarla İngilizce Öğrenin