Çin’de Üniversite

Çin'de Üniversite akademiyed

Çin son 10 yıldır ekonomik anlamda çok büyük atılımlar yapmıştır. Çin halkı oldukça çalışkandır ve Çin devleti de her türlü üretimi büyük teşviklerle desteklemektedir. Yabancı yatırımcıya da geniş olanaklar sağlanmaktadır. İş gücünün de ucuz olması ile gerek Çinli iş adamları gerek Amerikalı ve Avrupalı büyük şirketler ya üretimlerini Çin’in Pekin, Şangay, Qindao, Nanjing, Quangzhou gibi şehirlerine taşımıştır. Otomotiv sanayinde tekstile, plastikten inşaat malzemeleri ve tüm bunları üreten makinelere kadar çok geniş bir yelpazede üretim ağına sahiptir.  Dünyanın hemen her ülkesinden iş adamları Çin’den malzeme almakta veya fason yaptırmaktadırlar. Bu iş adamları yaptırmak istedikleri malzemeleri Çinli fabrikalara götürürlerse Çinliler aynısını yapar. Aslında bu ekonomik ilişkiler Çinli şirketlere paha biçilmez knowhow da kazandırmaktadır.

Çin ekonomisi eskiden beri kendi kendine yeten bir ekonomidir. Çinliler günlük hayatta ihtiyaçları olabilecek her şeyi üretebilmektedir. Yerli otomotiv sanayi, beyaz eşya, elektronik ürünlerinden birbir çeşit üretilmektedir. Çin eski bir kültüre sahiptir ve bu da onlara birikmiş bir knowhow kazandırmıştır.

Çin’de ilk 500’e giren 40 üniversite vardır. Pekin Üniversitesi, Thsinghua ve Renmin üniversiteleri, ticaret ve finans merkezi Şhanghai’daki Fudan ve Jiaotong üniversiteleri, Guangzhou şehrindeki Sunyatsen Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi bunlardan bazılarıdır. Çin hükümeti üniversitelere çok büyük yatırımlar yapmaktadır ve araştırma geliştirmede Çin’deki üniversiteler sanayi ile de iş birliği yapmaktadır. Çin’deki Üniversitelerde sosyal olanaklar da geniştir ve yabancı öğrencilere yurt konaklama imkanı da sunmaktadırlar.

Çin’deki üniversiteler ekonomiktir. Bunun yanında yaşam masrafları da birçok ülkeye göre ekonomiktir. Çin yabancı öğrenciler için dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Katı kanunları sayesinde suç oranı oldukça düşüktür. Avrupa’dakinin aksine sabaha kadar açık alışveriş yerleri, kafeler, restoranlar bulabilirsiniz. İnsanlar iş çıkışı sokakta kurulan pazarlarda alışveriş eder, dışarıda yemek yerler ve eğlenirler. Çin’deki şehirlerde hayat sabaha kadar durmaz ve rahatlıkla sokakta dolaşabilirsiniz.

Avrupa’daki ve Amerika’daki üniversitelere kabulden daha kolay bir şekilde Çin’deki üniversitelere kabul alabilirsiniz. Çince eğitiminizin sonunda istediğiniz bölüme başvurabilir tıp, mühendislik, işletme, uluslar arası ilişkiler gibi bölümleri okuyabilirsiniz. Çin’deki üniversitelerin yok denkliği vardır.

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın! Tel : 0212 542 58 39  Mail : info@akademiyed.com.tr

Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?