Yurtdışında Üniversite

yurtdisinda-universite

Yurtdışında üniversite okumak artık daha kolay. Yurtdışında üniversiteler her türlü akademik altyapıya ve ekonomik güce sahip öğrenci için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Üniversite sınav stresine katlanmak zorunda kalmadan not ortalamanıza göre uygun üniversitelere başvurabilirsiniz.

Yurtdışında farklı ekonomik olanaklara sahip öğrenciler için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Uzman eğitim danışmanlarımız size en uygun okulları tavsiye edecek, ön kabul, vize ve eğitiminiz süresince ücretsiz danışmanlık verecektir.

Yurtdışında üniversite eğitimi sanılanın aksine çok pahalı değildir. Almanya, Avusturya,  İtalya ve Fransa gibi ülkelerde eğitim ücretleri yıllık 750 Euro civarındayken yaşam masrafları da ekonomik şehirlerde üniversiteler vardır. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde de dünya sıralamalarında çok yüksekte olan üniversitelerin maliyetleri Türkiye’de vakıf üniversite maliyetlerinden çok pahalı olmamakla birlikte zaman zaman daha ekonomik olabilir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın avantajları:

  • Farklı kültürleri tanıma olanağı sağlar.
  • Uluslar arası arkadaşlıklar edinebilirsiniz, networkünüz genişler.
  • İngilizceniz son derece çok gelişir, iş hayatınızda ve daha sonraki akademik çalışmalarınızda size avantaj sağlar.
  • Olaylara bakış açınız genişler.
  • Zorlaşan iş bulma sürecinde bir adım önde olmanızı ve tercih sebebi olmanızı sağlar.
  • Sınav stresine katlanmadan dünyanın çok iyi üniversitelerinde okuyabilirsiniz.
  • Diplomanız uluslar arası geçerliliğe sahip olacağından yurtdışında iş bulma olanaklarınız artar.
  • Birçok ülke üniversite öğrencilerine çalışma izni vermektedir. Bu sayede uluslar arası iş deneyimi kazanabilirsiniz.
  • İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde Co-op programları çok yaygın olduğundan iş deneyimiyle mezun olabilirsiniz.

Akademiyed olarak öğrencilerimizin akademik geçmişi, ekonomik durumu ve gelecek planlarına uygun olan en iyi üniversitelerde eğitim almasını sağlıyoruz. Çalıştığımız tüm üniversiteler YÖK denkliğine sahiptir.

Yurtdışında Üniversite Okumak için sınava girmeli miyim?

Her ülkenin uyguladığı çeşitli prosedürler vardır. Almanya ve Avusturya’da üniversite okumak için Türkiye’deki üniversite sınavına girmeli ve yurtdışında okumak istediğiniz bölüme yerleştirilmelisiniz. İtalya, Fransa gibi ülkeler kendi sınavlarını yapabiliyor. İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde genelikle sınavsız kabul alabilecekken dünya çapında çok iyi okullar SAT veya GRE sınav sonuçları isteyebiliyor. Polonya, Çekya, Ukrayna, Macaristan’da genelikle lise diplomanızla kabul alabiliyorsunuz.

Genellikle dil seviyenizi belirlemek için IELTS, TOEF gibi sınavlara girmeniz gerekiyor. Eğitim dili İngilizceden farklı bir dil ise veya İngilizceniz yeterli değilse hazırlık eğitimi alarak gerekli dil seviyesine ulaşabilirsiniz.

YÖK Denkliği

Tanıma ve Denklik
Tanıma ve denklik kavramları sıklıkla birbirine karıştırılır. Farklı ülkelerden alınan diplomaların ülkemizde geçerli olabilmesi için öncelikle diplomanın alındığı okulun, yükseköğretim dereceleri vermeye yetkili bir kurum olarak, YÖK tarafından “tanınması” gerekmektedir.
Resmi olarak derece vermeye yetkili kurumlardan alınan diplomalar, ülkemizde derece ve akademik alan eşdeğerliği yani “denklik” açısından incelenir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden diploma almak tabi ki önemlidir. Ancak o okulun “tanınması”, “doğrudan denklik” anlamına
gelmemektedir. Nitekim bazı ülkelerde, Türkiye’de o diplomanın verdiği yetkilere benzer yetkileri alabilmek için ilgili ülkede lisans eğitimi sonrasında ek bir eğitim daha alınması veya bazı sınavlardan geçilmesi gerekir. Yani mesleği icra edebilmek için ek aşamalar vardır.
Ülkemizde ise pek çok lisans diploması doğrudan meslek icrasına izin vermektedir.

Genel olarak yurtdışında mezun olduktan sonra Türkiye’de seviye tespit sınavına giriliyor. Eksik dersler, varsa uygulamalar ve stajlar tamamlanıyor ve diploma denkliği alınıyor. Daha detaylı bilgiye YÖK tanıma ve denklik el kitabından ulaşabilirsiniz.

Ülkeler ve üniversite eğitimleri hakkında aşağıdaki linklerden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite

Kanada’da Üniversite

Amerika’da Üniversite

Avustralya’da Üniversite

Yeni Zelanda’da Üniversite

İrlanda’da Üniversite

Almanya’da Üniversite

Avusturya’da Üniversite

İtalya’da Üniversite

Ukrayna’da Üniversite

Rusya’da Üniversite

Çin’de Üniversite

Polonya’da Üniversite

Çekya’da Üniversite

 

 

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın! Tel : 0212 542 58 37  Mail : info@akademiyed.com.tr

Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?