İngiltere’de Yüksek Lisans

İrlanda'da Yüksek Lisans

İNGİLTERE’DE LİSANSÜSTÜ EĞİTİM

ABD ve Avustralya dahil birçok ülkede iki yıl sürmesine rağmen İngiltere’de birçok yüksek lisans ve MBA derecesi bir yıl sürer. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi seçmeniz, sadece bir yıl okul ücreti ödemeniz ve farkına varmadan iş hayatına geri dönmeniz anlamına da gelir.

İngiltere’deyken dünyanın en önemli iş dili olan İngilizceyi bol miktarda kullanır ve gerçek bir uluslararası toplumun parçası olursunuz. Örneğin, bir kampüste elliden fazla farklı milletten insanı bir arada bulabilirsiniz.

Bir İngiliz üniversitesinden alacağınız yüksek lisans, doktora veya MBA diploması, işvereninize bağımsız düşünebilme yeteneği ve öz disipline sahip olduğunuzu da gösterecektir. Bu sayede, sizin araştırma yürütebileceğinizi, analiz yapabileceğinizi ve şirket veya organizasyonlarına katkı sağlayacağınızı düşünürler.

İngiltere’de beklentilerinize uygun bir lisansüstü programı

İngiltere’de geniş yelpazedeki lisansüstü programlar, size büyük esneklik sağlarlar. Eğitiminize bir lisansüstü diploma programına (PG Dip) kaydolarak başlayabilir ve daha sonra bir yüksek lisans programına geçiş yapabilirsiniz veya sizi doktoraya yönlendirebilecek bir araştırma yüksek lisansına (MRes) kaydolabilirsiniz. Bu tamamen size bağlıdır.

İngiltere’de bir lisansüstü program ne kadar sürer?

İngiltere’de tam zamanlı lisansüstü programlar, niteliklerine bağlı olarak bir ile dört yıl arasında sürerler:

• Bir yıllık programlar: Lisansüstü sertifika/diploması, Yüksek lisans diploması, MBA

• İki yıllık programlar: Bazı yüksek lisans programları

• Üç-dört yıllık programlar: PhD (doktora), New Route PhD

İngiltere’de ne tür lisansüstü programlar var?

• Yüksek lisans öncesi hazırlık (pre-master) programları

Yüksek lisans öncesi hazırlık programları bir dönem veya tam bir akademik yıl sürerler. Akademik araştırma, kültürel bilgilendirme ve dil eğitimini kapsarlar. Nitelikleriniz veya İngilizceniz açısından İngiltere’de yüksek lisans eğitimine başlamak için istenen standart koşulları yerine getiremiyorsanız, yüksek lisans öncesi bir hazırlık programına kaydolabilirsiniz. Birçok program, belirli bir üniversitede yüksek lisans programına devam edebilme garantisi de verir.)

• Lisansüstü sertifika veya diplomaları (PG Cert/Dip)

Bu tür sertifika ve diplomalar bir yıl sürelidir. Genellikle dersli lisansüstü programlarıdır ve kapsamlarında “araştırma” bulunmaz. Çoğunlukla mesleki programlar olarak kabul edilirler ve size, kariyeriniz için iyi bir başlangıç imkanı sunarlar.

• Dersli yüksek lisans programları (MA, MSc, LLM, Med, etc.)

Dersli yüksek lisans eğitimi genellikle bir yıl sürer ve iki öğeden oluşur: belirli sayıda modülü tamamlamak (ders ve seminerlere katılarak, denemeler yazarak ve sınavlara girerek) ve orijinal bir araştırma tezi hazırlamak.

• Araştırma yüksek lisansı (MRes, MPhil)

İngiltere’de araştırma yüksek lisans programlarında akademik yıl boyunca derslere katılmaktan ziyade araştırma yapmaya yoğunlaşırsınız. Final notunuz ise sunduğunuz tezin başarısına göre belirlenir.

• İşletme yönetimi yüksek lisansı (MBA)

MBA bir yıl süren ve işletme alanında uzmanlaşmanızı sağlayan bir dersli yüksek lisans eğitimidir. En çok tanınan lisansüstü programı olan MBA programı, yöneticilik kariyerinizde önemli bir basamak atlamanızı sağlar.

• Doktora (PhD)

Eğitim süresinin üç ile dört yıl arasında değiştiği doktora programlarında tek bir araştırma projesi üzerinde çalışırsınız ve son yılınızda da yaklaşık 100,000 kelimeden oluşan bir tez sunmanız istenir.

New Route PhD ise, araştırma projesinin yanı sıra bir takım dersleri de içeren ve birkaç bilim dalını ilgilendiren bir çalışma yürütmenize olanak tanıyan doktora programlarıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın! Tel : 0212 542 58 39  Mail : info@akademiyed.com.tr

Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?